DAF

 

DAF

DAF logoHolandský podnik bratří Wima a Huba Van Doorenů měl podobný původ jako řada dalších evropských automobilek včetně kopřivnické Tatry: začínal jako vozovka, Daf Daffodilprodukující železniční vagóny. Tento vývoj však byl v Nizozemí o půlstoletí opožděn. V Eindhovenu vyráběli vagóny až od dvacátých let dvacátého století. Prosperující podnik nabídl v padesátých let svým zakladatelům možnost expandovat do dalších odvětví přepravy. A bratři se pustili nejprve do výroby nákladních automobilů.

Svět byl překvapen v roce 1958, kdy DAF představil svůj první osobní vůz, malý model Daffodil. Šlo o dvoudveřový sedan, vybavený dvouválcovým motorem a Daf Volvo 66nezávislým zavěšením všech kol. Převratnou novinkou byla na tomto voze převodovka Variomatic. DAFu se poprvé podařilo úspěšně vyřešit otázku plynulých převodů, které neměly jednotlivé stupně striktně dané zasouváním ozubených kol, ale převod se plynule měnil s měnícím se průměrem kol propojených řemenicí. Podobný systém dnes aplikuje například Nissan, jenž jej nazval CVT (Continuously Variable Transmission). DAF 55Lze takřka s určitostí říci, že se jedná o převodovku budoucnosti, která je schopna využívat vždy jen ideální otáčky motoru a výkon se v ní neztrácí v prokluzech hydrodynamického měniče momentu. Převodovka Variomatic znamenala pro DAF Daffodil okamžitý úspěch a jeho výroba záhy dosáhla 80 000 kusů. Roku 1962 byl jeho motor převrtán z 600 na 750 cm3 a výkon vzrostl na 30 koní.

O pět let později již v nabídce značky DAF dělal Daffodilu společnost druhý model, pojmenovaný prostě DAF 44. Jednalo se o elegantní sedan s italskou karosérií Michelottiho, DAF CFjenž měl motor s objemem 850 cm3 a dosahoval rychlosti přes 120 km/h. Rok 1968 patřil u DAFu prvnímu čtyřválci (licence Renault) s označením 55. Dva roky na to byla připravena závodní verze s objemem 1 440 cm3 a výkonem 140 koní. Také v tomto případě byla použita převodovka Variomatic, s níž vůz dosahoval rychlosti téměř 190 km/h.

V roce 1973 představili model 66, který byl k dispozici s motory o objemDAF XFu od 1,1 do 1,3 l, zadní nápravou typu De Dion a karosériemi sedan, kupé a kombi. Posledním osobním vozem se značkou DAF byl typ 46, jenž vznikl modernizací modelu 44. Roku 1975 zvýšila společnost Volvo svůj podíl na firmě z 33 na 75 % a nad výrobou osobních vozů DAF se začala stahovat mračna. Podnik byl přejmenován na Volvo Cars BV Netherland a DAF 66 se začal prodávat jako Volvo 66. Znamenité převody Variomatic byl později použity ještě ve voze Volvo 340. Některé osobní vozy Volvo nesly nizozemský rukopis až do konce osmdesátých let, kdy byl typ 340 nahrazen Volvem 440/46.

Nyní je DAF znám především výrobou užitkových vozů, která pokrývá škálu od lehkých dodávek po těžké tahače pro kamionovou přepravu. 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek